Niskorosłość (niedobór wzrostu) u dzieci rozpoznaje się, gdy ich wzrost znajduje się poniżej 3. centyla lub poniżej dwóch odchyleń standardowych (-2SD) względem norm określonych dla płci, wieku i populacji.
Uważa się, że najczęstszymi przyczynami niedoboru wzrostu są konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i dojrzewania (KOWD) oraz rodzinnie uwarunkowany niski wzrost (FSS – familial short stature). Niskorosłość może wynikać również z somatotropinowej niedoczynności przysadki, niedoczynności tarczycy oraz niedożywienia.
Dotychczasowe badania dowodzą, że sposób żywienia ma istotny wpływ na wzrost dzieci. Niedobór pokarmu, białka, składników mineralnych i witamin może przyczynić się do jego zahamowania, między innymi poprzez osłabienie działania hormonów odpowiedzialnych za wzrost kości długich. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno u dzieci z niedoborem masy ciała, jak i tych, zmagających się z nadwagą i otyłością. Co więcej, może rozwinąć się w odpowiedzi nawet na łagodne niedobory pokarmowe.
Diagnostyka w kierunku żywieniowych przyczyn niskorosłości jest skomplikowana
U dzieci z żywieniowymi zaburzeniami wzrastania nie zawsze obserwuje się odchylenia w wynikach badań oceniających stan odżywienia, takich jak stężenie białka wiążącego retinol, prealbumin, albumin, transferryny czy trijodotyroniny, ponieważ ich organizm adaptuje się do warunków deficytowej podaży składników pokarmowych. Innymi słowy, skrupulatna analiza codziennej diety oraz regularne pomiary antropometryczne (masy ciała, wzrostu, stosunku masy ciała do wzrostu) wydają się być obecnie jedyną skuteczną metodą diagnostyczną dla żywieniowych przyczyn zaburzeń wzrastania.
Niskorosłość u dzieci jest wskazaniem do przeanalizowania ich codziennej diety. U niektórych młodych pacjentów wsparcie żywieniowe będzie elementem wspomagającym leczenie niskorosłości, zaś u innych, może okazać się jedyną skuteczną metodą leczenia niskorosłości, tak jak u poniższego pacjenta:
Prowadzę konsultacje dietetyczne dla dzieci niskorosłych i specjalizuje się w układaniu planów żywieniowych w zaburzeniach wzrastania.
Mgr Joanna Budzulak j.budzulak@gmail.com +48 603 98 37 49
Umów się na wizytę online lub
w gabinecie:
Adres 1: ul. Skórzewska 33
62-081, Wysogotowo
Adres 2: Jeleniogórska 4/40
Copyright © 2019 - zdrowiejjemy.pl
Poradnia "Zdrowiejjemy" należy do: Studio Budzulak Małgorzata Budzulak, ul. Międzyborska 9a, 60 - 162 Poznań